DLSS’in avantajları neler?

Günümüz oyun piyasasında en çok dikkat edilen şeylerden biri olan grafik kalitesi için harekete geçen Nvidia, DLSS algoritması ile daha iyi görünen oyunlar oluşturmayı başardı.

DLSS’in avantajları neler?
DLSS’in avantajları neler?

Günümüz oyun piyasasında en çok dikkat edilen şeylerden biri olan grafik kalitesi için harekete geçen Nvidia, DLSS algoritması ile daha iyi görünen oyunlar oluşturmayı başardı. Oyunu düşük çözünürlükle oynarken, DLSS algoritması arka planda sisteminize hizmet ederek, daha yüksek çözünürlükte bir görüntü oluşturuyor ve sizin onu görmenizi sağlıyor. DLSS’in amacı, 1440p’de çalıştırdığınız oyunu 4K oynuyormuşsunuz gibi görüntü sunmak. DLSS 2.0 ise 4x çözünürlük sunarak, oyunu 1080p çalıştırarak 4K görüntü kalitesi sunar.

DLSS ile sunulan görüntülerde yapaylık hissi ve hatalar ortaya çıkabilir. Ancak DLSS’in hâlâ optimize edildiğini unutmamak gerek. Hatta Nvidia, DLSS’i önümüzdeki aylar hatta yıllar boyunca geliştirmeye devam edeceğini iddia ediyor. Eğer bu fantastik teknoloji doğru koşullarda kullanılırsa, oyunun orjinal görüntüsünü ve hissini etkilemeden önemli derecede performans artışı sağlayabilir.

İlk DLSS teknolojisi destekli oyunlardan Final Fantasy XV’de sadece 5 ila 15 FPS’lik bir iyileştirme söz konusu olsa da yeni güncellemeler sonrasında Wolfenstein: Youngblood, Deliver Us The Moon gibi oyunlarda görsel kalite değişmeden %50’nin üzerinde bir FPS artışı elde edildiği ve görüntü kalitesinde ciddi iyileştirmeler yaptığı bildirildi. 

 

Kaynak:Webtekno