Dosyalara Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz İnternet Sitesi

Online virüs taraması yapabileceğiniz siteler, bilgisayarınızdaki antivirüs programını kullanmanıza gerek kalmadan, spesifik dosyalar üzerinde virüs taraması görevini gerçekleştiriyor.

Dosyalara Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz İnternet Sitesi
Dosyalara Online Virüs Taraması Yapabileceğiniz İnternet Sitesi

Bilgisayarlarımıza virüs programları indirmek, potansiyel olarak bizleri ve sistemlerimizi birçok tehditten koruyor. Ancak eğer spesifik bir dosya taraması yapılacaksa, online virüs tarama siteleri yardımımıza koşabiliyor.

Online virüs taraması yapabileceğiniz siteler, bilgisayarınızdaki antivirüs programını kullanmanıza gerek kalmadan, spesifik dosyalar üzerinde virüs taraması görevini gerçekleştiriyor. Kullanması oldukça basit olan bu siteler sayesinde, virüslü olabilecek dosyaları söz konusu siteye upload ederek, bir tehdit içerip içermediğini kontrol edebiliyorsunuz.

VirusTotal

Kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda VirusTotal, oldukça başarılı bir iş ortaya çıkartıyor. VirusTotal sayesinde, ZIP ve RAR arşiv dosyaları dâhil her türlü dosyayı siteye yükleyerek çeşitli virüs tarama motorları sayesinde virüs taramanızı kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat dezavantaj olarak her seferinde tek bir dosya tarayabiliyorsunuz ve bu tek bir dosyanın boyutu en fazla 550 MB olabiliyor.

Bunun dışında Chrome, Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarına uzantı olarak eklenebilen VirusTotal, internet sitelerini ve indirmeleri de zararlı yazılım ve zararlı linkler yönünden tarayabiliyor. E-posta yoluyla da tarama yapabilen VirusTotal, scan@virustotal.com adresine yolladığınız dosyaları sizin için tarıyor. Ayrıca tüm bunların yanı sıra VirusTotal’ın Android için mobil uygulaması da bulunuyor. Bu özellikler nedeniyle VirusTotal, kullanıcıya en iyi hizmeti sunan ücretsiz virüs tarama sitelerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Webtekno