Hangi Projeler İçin Hangi Yazılım Dili Öğrenilmeli?

 HTML ve CSS sizin bilmeniz gereken iki farklı temel yazılım dilidir. Bu iki dil, yazılıma yeni başlayan insanlara da önerilir, çünkü yazdığınız kodların karşılığını tarayıcı üzerinde hemen görebilirsiniz. 

Hangi Projeler İçin Hangi Yazılım Dili Öğrenilmeli?
Hangi Projeler İçin Hangi Yazılım Dili Öğrenilmeli?

Günümüzde aktif olarak neredeyse 700 adet yazılım dili bulunmakta.

Kod yazmanın hayatlarımızın içine girmesi günümüzden çok öncesine dayansa da popüleritesindeki artışın özellikle son zamanlarda tırmanışta olduğunu söylesek yanılmış sayılmayız. Sektörde nitelikli yazılımcı ihtiyacının çok olması ve tırmanışdaki popüleritesi ile birlikte insanlar artık bu işin bir ucundan tutup programlamayı öğrenmek istiyorlar.

Eğer siz de yazılım öğrenmek isteyen insanlardan biriyseniz, ancak henüz ilk adımı atamadıysanız işin içine ilk girdiğinizde tahminen ilk şu sorunun cevabını arayacaksınız; “Hangi yazılım dili hangi işe yarar?”. İşte bu yazımızın sonunda aklınızdaki bu sorunun cevabını (en azından popüler yazılım dilleri için) en anlaşılır şekilde almış olacaksınız. 

Front-end geliştirici, yani bir internet sitesindeki kullanıcıların etkileşime girdiği kısımı yazan kişi olmak istiyorsanız HTML ve CSS sizin bilmeniz gereken iki farklı temel yazılım dilidir. Bu iki dil, yazılıma yeni başlayan insanlara da önerilir, çünkü yazdığınız kodların karşılığını tarayıcı üzerinde hemen görebilirsiniz. 

Basitçe ifade etmek gerekirse HTML, bir web sitesine metin resim ve buna benzer ögeleri yerleştirmek için kullanılır. Örneğin HTML dilini kullanarak "yazılım dilişeklinde yazdığımız kelime öbeğindeki "yazılım" kelimesine kalın punto yani “bold” özelliğini, ikinci sıradaki "dili" kelimesine ise “italic” denilen, italik yazı özelliğini verdik bunu HTML dili sayesinde görüyorsunuz.

CSS dili ise daha geniş bir alanda tüm bu kullanıcı önündeki görüntünün daha iyi görünmesine destek olur. Fazla teknik detaya girmiyoruz ancak HTML ne kadar önemliyse CSS de bir o kadar önemlidir. Profesyonel bir web sitesi ya da web uygulaması için iki dile de ihtiyaç duyarız.

Kaynak: webtekno