Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirecek 6 Harika WordPress Eklentisi

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirecek 6 Harika WordPress Eklentisi

WordPress sitenizi mobil cihazlar için optimize etme süreci roket bilimi değildir. WordPress eklentilerinin yardımıyla bunu kendi başınıza nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

2020 yılına kadar altı yaşın üzerindeki dünya nüfusunun % 90'ı cep telefonuna sahip olacak.

Bunun anlamı, web sitenize - ve özellikle kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve mobil uyumlu hale getirmeye odaklanmazsanız - iş kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Birinin dikkatini çekmek ve onu sitenizde kalmaya ikna etmek için yaklaşık beş saniyeniz var. Siteniz çalışmıyorsa veya yavaş yükleniyorsa, o kişi geri gelmeyecektir.

Bu nedenle, sitenizin daha hızlı yüklenmesi için mobil olarak optimize edildiğinden emin olmanız gerekir.

Dahası, Google gibi arama motorlarına olumlu bir sinyal sunacaktır, bu da sitenizin organik olarak daha iyi sıralanabileceği anlamına gelir.

Neyse ki, sitenizi mobil cihazlar için optimize etme süreci roket bilimi değildir ve bunu WordPress eklentilerinin yardımıyla kendi başınıza yapabilirsiniz .

WordPress Eklentisi Nedir?

Eklenti aynı zamanda modül (veya uzantı) olarak da adlandırılır ve sitenize ek özellikler ekleyen "bir yazılım parçası" olarak tanımlanır.

WordPress açık kaynak olduğu için, bu tür düzinelerce yüz binlerce eklenti vardır.

Teknik açıdan bakıldığında, PHP programlama dilinde (WordPress platformunun temeli) yazılırlar ve WordPress sitenizin yönetim panelinden kolayca yüklenecek şekilde oluşturulmuşlardır.

İstediğiniz Her Şey İçin Eklenti Bulabilirsiniz

WordPress topluluğunda, "ne yapmak isterseniz isteyin, bir eklenti vardır" der.

Aslında, eklentiler mobil uygulamalar gibidir ve aklınızdaki en çılgın fikirleri bile uygulamanıza yardımcı olabilir. Bir WordPress eklentisi kurmak için, yönetici panelinize, Eklentiler bölümüne gitmeli ve "Yeni Ekle" seçeneğini seçmelisiniz.

Artık WordPress eklentilerinin ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında biraz daha fazla içeriğiniz olduğuna göre, sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için en iyi seçimlerimiz burada .

1. WPtouch

WordPress için mobil çözümlerden bahsederken akla ilk gelen WP Touch'tır .

Bu çok popüler eklenti altı milyondan fazla kez indirildi ve sitenizi kullanıcı dostu, mobil merkezli bir içerik temasıyla değiştirdi. Siteyi geliştirerek daha hızlı ve daha kolay okunmasını sağlar.

WPtouch, sitenize mobil için otomatik olarak basit bir tema ekler, ancak web sitenizin genel teması değişmez.

Üstelik içeriğiniz aynı kalır. WPtouch, içeriğinizi farklı ekranlara dönüştürür. Web sitenizin URL'si aynı kalır.

Google'ın WPtouch'u önerdiğini düşünürsek, mobil arama sıralamanızda bir iyileşme de görebilirsiniz; bu, sitenizin işletmenizle alakalı belirli kelimeler ve kelime öbekleri için organik arama sonuçlarının ilk sayfasında görünebileceği anlamına gelir.

WPtouch size şu esnekliği sağlar:

 • Sayfaları dahil edin veya hariç tutun.
 • Sayfaları ve menüleri kontrol edin ve değiştirin.

… Her cihaz için neyin uygun olduğunu düşündüğünüze bağlı olarak.

WPtouch hem ücretsiz hem de ücretli bir seçeneğe sahiptir.

Ücretsiz sürümle, yalnızca bir mobil temaya erişebilirsiniz. Bununla birlikte, markanıza uymanıza yardımcı olacak dili algılama, renk değişiklikleri ve özel öğeler, özel kodlama ve diğer stil seçenekleri gibi özel özellikler de gelir.

Ücretli sürüm, daha yüksek derecede özelleştirme ile yedi farklı tema sunar. WPtouch ayrıca resimleri, reklam yayınlamayı ve A / B testi yapmayı destekleyen bir mobil önbellek seçeneğine de sahiptir.

Bu eklentinin en iyi özelliği, onu yapılandırmanın ne kadar kolay olduğudur. Etkinleştirildikten sonra, siteniz herhangi bir ayar değiştirmeden otomatik olarak mobil için optimize edilecektir.

Ayrıca mobil sürüm ve normal tema arasında geçiş yapmayı da seçebilirsiniz.

2. Wp Süper Önbellek

Web sitelerini optimize etme söz konusu olduğunda en iyi seçeneklerden biri olan Wp Super Cache yaklaşık beş yıldız derecesine sahiptir ve ücretsizdir. 1 milyondan fazla indirme ile, insanlar bu eklentinin sunduğu çeşitli işlevselliği kesinlikle seviyorlar.

Wp Süper Önbellek, sitenizin yükleme hızını artırmaya yardımcı olabilir ve Otomatik Optimize ile paralel olarak yüklenebilir.

Wp Super Cache gibi bir önbellek eklentisi, tüm WordPress komut dosyalarını yüklemenize gerek kalmadan sitenizin sayfalarını kaydeder ve daha hızlı hale getirir.

GT Metrix gibi bir araçla web sitenizin hızını test ederseniz fark hemen görünür. Kısacası, özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda ve / veya web sunucunuzun yavaş olduğu zamanlarda sitenizin yükleme hızını artırmaya yardımcı olur .

Bu eklenti, sunucular tarafından okunması zor olan dinamik PHP kodlarını statik HTML dosyalarına dönüştürür. Ve en iyi yanı, sitenize gelen ziyaretçilerin, web sitenize gelen trafiğin yüksek olduğu zamanlarda bile bir farkı bilmemesidir.

WP Super Cache, çok az veya hiç yapılandırma gerektirmez, bu da onu yeni başlayanlar için mükemmel kılar. Önbelleğe almanın teknik yönüne aşina değilseniz, eklentiyi etkinleştirebilir ve işini yapmasına izin verebilirsiniz.

3. Jetpack

Jetpack , WP Super Cache'den çok daha karmaşıktır ve sitenizdeki trafiği artırmanıza, korumanıza ve okuyucularınızı meşgul etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi özellik ile standart olarak gelir.

Bu eklenti, aşağıdakiler dahil olmak üzere doğrudan yönetim panelinden geniş bir yelpazede tamamen yapılandırılabilir işlevler sağlar:

 • Trafik izleme istatistikleri.
 • Sosyal paylaşım düğmeleri.
 • Bülten abonelik seçenekleri.
 • Site kullanıcı profilinin özelleştirilmesi.
 • Makaleler için dil bilgisi önerileri.
 • Bir fotoğraf galerisi.
 • Bir CSS editörü.

JetPack'in en popüler özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Benzer makalelerin yayınlanan her içerik parçasının sonunda görünmesine olanak tanıyan ilgili gönderiler seçeneği. Bu seçenek, bir makaleyi beğenen kişiler benzer içerik türlerini görüntülemek için sitenizdeki diğer sayfalara gidebileceğinden trafiğe yardımcı olur.
 • CDN görüntüleme, görüntüleri sunucularınıza indirebilmeniz için sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.
 • Site istatistikleri, böylece sitenizdeki trafiği izleyebilir ve hangi sayfaların ve / veya blog makalelerinin en popüler olduğunu görebilirsiniz.
 • Mesajlarınızı Facebook, LinkedIn ve Twitter'da otomatik olarak yayınlama yeteneği.
 • Okuyucuların içeriğinizi paylaşabilmesi için sosyal paylaşım seçenekleri.
 • XML Site Haritaları, böylece kolayca bir site haritası oluşturabilir ve taranması için Google'ın botlarına gönderebilirsiniz.
 • Site İzleme - Jetpack, sitenizin hala etkin ve kullanılabilir olup olmadığını görmek için her 5 dakikada bir sitenizi izleyecektir.
 • Görüneni dinamik olarak değiştirebilmeniz için bağlamsallaştırılmış bir kenar çubuğu mevcuttur.
 • WordPress'te standart olandan daha gelişmiş bir yorum bölümü.
 • Sitenize hızlı ve kolay bir şekilde formlar ekleyebilmeniz için bir iletişim formu oluşturucu.

Jetpack, herkes için faydalı olacak şekilde tasarlandı. Bu özel eklentinin avantajı, başka herhangi bir eklenti kurmadan tüm bu özelliklere erişebilmenizdir.

4. Otomatik Optimize Et

İster GoDaddy veya HostGator gibi bir şirket aracılığıyla klasik bir web barındırma hizmeti sahibi olun, ister sitenizi WordPress.com üzerinden bulundurun, Otomatik Optimize web yükleme hızlarını iyileştirmek için en iyi eklentilerden biridir. Veritabanınızı optimize eder, önbelleği siler ve komut dosyalarını toplar.

Aslında, Otomatik Optimize Etme, sitelerinizin yükleme süresini% 30'a kadar azaltabilir; bu, sitenizin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, birisinin siteden ayrılma olasılığı o kadar büyüktür. Bu, çok sayıda küresel ankette defalarca kanıtlanmıştır .

Bu eklenti ayrıca ücretsiz ve kullanımı kolaydır, böylece onu iyi bir şekilde kullanmak için gelişmiş web optimizasyonu bilgisine ihtiyacınız olmadığını bilerek içiniz rahat olabilir.

5. Hummingbird - WordPress'i Hızlandırın

Hummingbird eklentisi sitenizi tarar, onu yavaşlatan keşfetmek ve değişen tek tıklamalı düzeltmeleri önermek:

 • Önbelleğe alma: Hummingbird, sayfaları, Gravatar görüntülerini ve tarayıcı önbelleğini işlemek için özel olarak tasarlanmış araçlarla sayfaları daha hızlı yüklemek için eksiksiz bir önbelleğe alma paketi sağlar
 • Varlık Optimizasyonu: En yüksek performans için dosyalarınızın yükleme konumunu özelleştirin, dosyaları sıkıştırın, küçültün, yeniden sıralayın ve birleştirin
 • GZIP Sıkıştırma: HTML, JavaScript ve stil sayfası aktarımında artış

Bu düzeltmeler uygulandığında, daha hızlı yüklenen sayfalardan ve PageSpeed ​​puanlarından yararlanacaksınız. En önemlisi, web sitenizin ziyaretçileri de daha mutlu olacaktır .

6. Varlık Temizleme: Sayfa Hızı Artırıcı

Çoğu eklenti, o sayfada kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın her sayfaya kendi kodunu enjekte eder. Bu, eklentinin özelliğini tüm sayfalarda veya yalnızca birkaç sayfada kullanmayı seçmeniz durumunda düzgün çalışmasını sağlar.

İyi bir örnek, iletişim formları oluşturmak için kullanılan bazı eklentilerdir. Genellikle, bu tür eklentileri sitenizin her sayfasında değil, yalnızca iletişim sayfasında kullanırsınız.

Ancak, bu eklentiler CSS ve JavaScript dosyalarını varsayılan olarak her sayfaya enjekte eder.

Web sitenizin hızını artırmak ve HTML kaynak kodunu daha temiz hale getirmek için, bu stillerin ve komut dosyalarının kullanılmadıkları sayfalara yüklenmesini önlemek çok daha iyidir.

Varlık CleanUp eklentisi benim favori eklentileri biri haline gelmiştir.

Her sayfayı tarayarak ve yüklenen tüm varlıkları tespit ederek bu sorunu çözer. Bir sayfayı / gönderiyi düzenlerken yapmanız gereken tek şey, yüklenmesi gerekmeyen CSS / JS kodlarını seçmektir, bu şekilde şişkinliği azaltır.

 

KAYNKA: SEJ