WordPress 5.3 Endekslemeyi Engelleme Şeklini Değiştirecek

WordPress 5.3 Endekslemeyi Engelleme Şeklini Değiştirecek

WordPress, arama motorlarının web sitelerini indekslemesini nasıl engelleyeceği konusunda önemli bir değişiklik duyurdu. Bu değişiklik, Robots Meta Tag yaklaşımı lehine geleneksel Robots.txt çözümünü terk etti. Değişiklik, WordPress'i, engellenen sayfaların Google'ın arama sonuçlarında gösterilmesini engelleyen Google'ı engelleme nedeni ile uyumlu hale getiriyor.

Bu, WordPress'in kullanacağı Robots Meta Etiketidir:

Google'ın Dizine Eklemesini Engelleme

Bir web sitesinin "indekslenmesini" engellemek için Robots.txt kullanmak uzun zamandır standart bir uygulama olmuştur.

"Dizine ekleme" kelimesi, sitenin GoogleBot tarafından taranması anlamına geliyordu. Robots.txt engelleme özelliğini kullanarak Google'ın belirtilen web sayfasını indirmesini durdurabilirsiniz ve bunun, Google'ın sayfalarınızı Arama Sonuçlarında gösteremeyeceği varsayılmıştır.

Ancak bu robots.txt yönergesi yalnızca Google'ın sayfayı taramasını engelledi. Google, URL’yi bulabildiyse onu dizinine eklemekte yine de özgürdü.

Dolayısıyla, bir sitenin dizinde görünmesini engellemek için, bir yayıncı Google'ın sayfaları "dizine eklemesini" engeller. Bu tutarlı bir şekilde etkili değildi.

WordPress 5.3 Endekslemeyi Gerçekten Önleyecektir

WordPress, Robots.txt yaklaşımını uyarladı. Ancak bu, 5.3 sürümünde değişiyor.

Bir yayıncı şu anda " arama motorlarını bu siteyi dizine eklemekten vazgeçir " seçeneğini seçtiğinde, bu, sitenin robots.txt dosyasına Google'ın bir siteyi taramasını yasaklayan bir giriş eklemektir.

WordPress 5.3 ile başlayarak, WordPress, bir web sitesinin endekslenmesini önlemek için daha güvenilir Robots Meta Etiketi yaklaşımını benimseyecektir.

Bu değişiklik, "arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelleme" ayarını etkileyecektir. 

Bu değişiklik bir gelişmedir. WordPress yayıncıları, engellenen web sayfalarının Google'ın arama sonuçlarında gösterilmeyeceğini bilerek daha güvenli olabilir.

WordPress Neden Robots.txt Kullanmıştır?

WordPress, bir web sitesinin endekslenmesini engellemek için Robots.txt'ye güvendi çünkü bu, sayfaların Google'ın arama sonuçlarında görünmesini herkesin bu şekilde engelledi. Bunu yapmanın standart yolu buydu.

Yine de açıklandığı gibi, herkes bu şekilde yapmış olsa da, bu güvenilmez bir yaklaşımdı.

"İndeksleme" kelimesinin iki anlamı vardır:

  1. Dizine ekleme, Googlebot'un web sayfalarını ziyaret ettiği ve indirdiği zaman olduğu gibi tarama anlamına gelir.
  2. Dizine ekleme, Google'ın web sayfaları veritabanına ( Dizin denir ) bir web sayfası eklemek anlamına da gelebilir .

Google'ın bir web sayfasını "endekslemesini" engellemek, web sayfasını görmesini engeller, ancak Google yine de web sayfasını dizine ekleyebilir ve Google'ın dizinine ekleyebilir. Mantıklı olmak?

Robots.txt ve Robots Meta Etiketi

Robots.txt çözümünün amacı, bir web sayfasını Google'ın dizininden çıkarmak değildi. Bunu yapmak, Robots Meta Etiketinin işidir.

Bu nedenle, WordPress'in web sayfalarının arama motorlarında görünmesini engellemek için Robots Meta Etiketini benimsediğini görmek güzel.

WordPress 5.3'ün Kasım 2019'da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Google'ın Yetkili Belgelerini Okuyun

  1. Robots meta etiketi ve X-Robots-Tag HTTP başlık spesifikasyonları
  2. 'Noindex' ile arama indekslemesini engelleyin

 

KAYNAK: SEJ