WordPress 5.3'teki Yenilikler

WordPress 5.3 sadece birkaç saat önce yayınlandı. 2019'un son büyük WordPress sürümü olacak. Bu sürüm, bazı yeni özellikler ve yepyeni bir varsayılan tema da dahil olmak üzere birçok iyileştirme ile doludur. Bu makalede, WordPress 5.3'teki yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini göstereceğiz.

WordPress 5.3'teki Yenilikler

WordPress 5.3 sadece birkaç saat önce yayınlandı. 2019'un son büyük WordPress sürümü olacak.

Bu sürüm, bazı yeni özellikler ve yepyeni bir varsayılan tema da dahil olmak üzere birçok iyileştirme ile doludur.

Bu makalede, WordPress 5.3'teki yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini göstereceğiz.

WordPress 5.3 büyük bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetinde değilseniz güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekir.

Önemli: Güncellemeye başlamadan önce tam bir WordPress yedeklemesi oluşturmayı unutmayın .

Tasarım ve Kullanıcı Arayüzü Yükseltmesi

WordPress 5.3, WordPress kullanıcı arayüzünün genel görünümünde birkaç değişiklikle birlikte gelir. Bu değişiklikler son derece fark edilmez, ancak yönetici alanının genel görünümüne tutarlılık getirir.

Yeni kullanıcı arabirimi, form alanlarının etrafına daha belirgin hale getirmek için kenarlıklar ekler. Ayrıca, tüm kullanıcılar için iyi bir deneyim haline getirmek için WordPress yönetici alanının erişilebilirliğini artırır.

Yirmi Yirmi Yeni Varsayılan WordPress Teması

WordPress geleneksel olarak her yıl yeni bir varsayılan tema yayınlar ve bu tema genellikle yıldan sonra adlandırılır. WordPress 5.3 artık yeni varsayılan WordPress teması olarak Yirmi Yirmi ile geliyor.

Bu yeni tema, WordPress blok düzenleyicisinden tam olarak yararlanmak için tasarlanmıştır . Makaleleriniz ve sayfalarınız için kolayca güzel içerik düzenleri oluşturmanıza olanak tanır.

Yirmi Yirmi, başlıklar için harika görünen Inter yazı tipini (yazı tipi) kullanır . Ayrıca daha küçük ekranlarda harika görünüyor ve cihazlar arasında daha iyi bir okuma deneyimi sunuyor.

Blog yayınlarınız veya sayfalarınız için kenar çubuğu olmadığı anlamına gelen tek bir sütun WordPress temasıdır. Altında bir widget hazır alanı var.

Ayrıca, yayınlarınızı veya sayfalarınızla birlikte kapağı veya tam genişlik şablonunu da kullanabilirsiniz. Tam genişlikli şablon sadece blok düzenleyici ile değil, aynı zamanda diğer sayfa oluşturucu eklentileri ile de iyi çalışır .

Genel olarak, bu hem iş web siteleri hem de kişisel bloglar için uygun güzel bir temadır.

WordPress Blok Düzenleyicideki Yeni Özellikler

2018'de WordPress, 'Gutenberg' adlı yeni bir editör arayüzü kodu yayınladı. Bu yeni WordPress içerik düzenleyicisi , WordPress'teki yazma arayüzünü tamamen değiştirdi.

Sonraki WordPress sürümleri geliştirilmeye devam etti ve WordPress 5.3, blok düzenleyicide tonlarca iyileştirme ile gelecek.

İşte WordPress 5.3'te yararlı bulacağınız birkaç blok düzenleyici değişikliği.

Grup Bloğu

Grup bloğu, blokları birlikte gruplamanıza olanak tanır. Bu kullanışlı blok, düzeninizi farklı gruplara ayırarak düzenlemenize yardımcı olur.

Grup genişliğini geniş veya tam genişlik olarak ayarlayabilir ve grup kabı için bir arka plan rengi seçebilirsiniz.

Boş bir gruba yeni bloklar ekleyebilir veya birden çok blok seçebilir ve bunları gruba ekleyebilirsiniz. Bu, bu bloklarla birlikte etkileşime girmenizi sağlar. Örneğin, bir gruba farklı bloklar koyabilir ve ardından yeniden kullanılabilir bir blok olarak kaydedebilirsiniz.

Sütunlar Bloğu

Sütunlar, WordPress editöründe ilginç düzenler oluşturmanın başka bir yolunu sağlar. WordPress 5.3, sütun bloğunda bazı büyük değişikliklerle birlikte gelir.

İlk olarak, sütunlar için bir düzen ayarlayabilir ve genişliklerini ayarlayabilirsiniz.

İkinci olarak, ayrı bir sütunu daha geniş olacak şekilde ayarlayabilirsiniz; kalan sütunlar otomatik olarak ayarlanır.

Bir sütuna blok ekleme yer tutucusu artık açıkça görülebilir ve bu da kullanımını kolaylaştırır.

Ayrıca sütunlar için dikey hizalama da ayarlayabilirsiniz. Bu, artık her bir sütundaki içeriğin uygun şekilde hizalanması için boşluk eklemenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Geliştirilmiş Düğme Bloğu

WordPress 5.3, sınır yarıçapını kendiniz seçmenize olanak tanıyan geliştirilmiş bir düğme bloğuyla yazılara veya sayfalara düğme eklemeyi kolaylaştırır .

Ayrıca düğme bağlantılarını yeni bir pencerede açabilir ve gerekirse izlemeyi bırakabilirsiniz.

Önizlemeleri Engelle

WordPress 5.3'teki blok editörü bir blok önizlemesi gösterir. Ancak, önizleme yalnızca üstteki Yeni blok ekle simgesini kullandığınızda kullanılabilir.

Başlık Renkleri

WordPress 5.3, şimdi makalelerinizdeki alt başlıklar için bir renk seçmenize izin veriyor.

Galeri Görsellerini Yeniden Sırala

WordPress 5.3'teki yeni ve geliştirilmiş galeri bloğu, galerideki görüntüleri yeniden sıralamanızı sağlar.

 

Görüntü Bloğu Stilleri

Görüntü bloğu artık görüntüleriniz için bir stil seçmenize izin veriyor. Şu anda, iki stil ile geliyor: Varsayılan ve Daire maskesi.

 

Geliştirilmiş Masa Bloğu

WordPress 5.3'teki tablo bloğunda bazı çok gerekli iyileştirmeler var. Artık stilleri seçebilir ve tablo satırlarına çizgiler ekleyebilirsiniz. Üstbilgi ve altbilgi satırları da ekleyebilirsiniz.

 

Geliştirilmiş Son Mesajlar

Daha önce, en son yayınlar bloğu yalnızca son yayınlara bir bağlantı listesi ekledi. WordPress 5.3, alıntılarla en son yayınların eklenmesine ve bir ızgara düzeninde görüntülenmesine izin verir.

En son yayınlar için öne çıkan resimleri göstermez. Alternatif bir yöntem için, son yayınların küçük resimlerle nasıl gösterileceğiyle ilgili kılavuzumuza bakın .

Blok Düzenleyici Artık Daha Hızlı

WordPress editörü ağırlıklı olarak PHP ve JavaScript'e dayanır. PHP yalnızca WordPress barındırma sunucunuzda çalışırken, JavaScript kullanıcı tarayıcınızda çalışır.

WordPress çekirdek ekibi için büyük bir görev, ne kadar blok ve içerik eklerseniz yükleyin, editör arayüzünü pürüzsüz ve duyarlı tutmaktır.

WordPress 5.3'te, blok editörü ekibi 1000 blok ve 36.000 kelime uzunluğunda yazı ile test ederken 1.5 saniyelik yükleme süresini kapattı.