WordPress 5.5, Temalar ve Eklentiler için Otomatik Güncellemeleri Tanıtacak

WordPress 5.5, Temalar ve Eklentiler için Otomatik Güncellemeleri Tanıtacak

Yaklaşan WordPress 5.5 güncellemesi, içerik yönetim sisteminin otomatik güncelleme yeteneklerini temalara ve eklentilere genişletecek.

Şu anda, otomatik güncelleme yalnızca WordPress CMS çekirdeği için kullanılabilir. Yakında, WordPress 5.5'in kararlı bir sürümü herkese sunulduğunda, temalar ve eklentiler de otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanabilir.

Muhtemelen, otomatik güncelleme işlevi, site saldırılarını önlemek için temalara ve eklentilere genişletiliyor.

Sadece birkaç hafta önce , bilgisayar korsanları tarafından sömürülen 8 popüler WordPress eklentisi hakkında bir hikaye yayınladık . Her durumda, bilgisayar korsanları eklentideki bir güvenlik açığından yararlanarak bir sitenin kontrolünü ele geçirebildiler.

Bunlar gibi güvenlik açıkları, hızlı bir güncelleme ile kolayca düzeltilebilir. Sorun, birçok site sahibinin eklenti ve tema kurması ve ardından bunları güncellemeyi unutmasıdır.

5.5 çıktığında, site sahipleri teorik olarak eklentileri yükleyebilir, unutabilir ve yine de güvende olabilir çünkü eklentiler otomatik olarak güncellenecektir.

Uzun zamandır gecikmiş özelliği aylardır işin içinde

Bu işlevsellik, tartışmasız çok daha uzun bir süre gecikmiş olsa da, 2019'dan beri çalışmaktadır.

Şubat ayında, resmi WordPress ekibi bu tam işlevselliğe sahip bir eklenti yayınladı . Ancak, şu anda hala bir beta test eklentisi olduğundan, indirirseniz dikkatli olun.

Eklenti, bu özelliğin başlangıçta 2019'da piyasaya sürüldüğünü belirtiyor. Zamanında gönderilmedi, ancak unutulmadı.

Temaların ve eklentilerin otomatik olarak güncellenmesinin artık WordPress'in bir sonraki sürümü (v5.5) ile birlikte gelmesi bekleniyor.

 

KAYNAK: SEJ