WordPress 5.5 XML Site Haritası Detayları

WordPress 5.5 XML Site Haritası Detayları

WordPress, yeni WordPress 5.5 XML Site Haritası hakkında daha fazla bilgi yayınladı. Yayıncıların site haritalarını nasıl oluşturdukları önemli ölçüde farklı olabilir.

WordPress, Ağustos 2020'de WordPress 5.5 XML site haritası özelliği hakkında daha fazla ayrıntı yayınladı. Gelecek WordPress site haritası hakkında pek çok iyi haber var. Yine de tüm güzel şeylere rağmen, bazıları daha iyi olabileceğini düşünüyor.

Gerçek şu ki, bu karışık orta bölgede bir yerde.

WordPress Site Haritası, Cheer Olacak Çok Şey Sunar

Öncelikle, WordPress site haritasının varsayılan adresi şöyle olacaktır:

/wp-sitemap.xml

İkincisi, site haritası şaşırtıcı sayıda web sayfasını barındırabilecektir.

"Site haritası dizini maksimum 50000 site haritası tutabilir ve tek bir site haritası (filtrelenebilir) maksimum 2000 giriş tutabilir."

Matematiğim yanlış değilse, bu yüz milyon sayfadır.

WordPress, herkese açık tüm web sayfalarını işleyebilecek:

"Varsayılan olarak, site haritaları, tüm genel ve genel olarak sorgulanabilir gönderi türleri ve sınıflandırmalarının yanı sıra yazar arşivleri ve tabii ki sitenin ana sayfası için oluşturulur."

WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan robots.txt, WordPress tarafından oluşturulan XML site haritasına başvurur. Bunu robots.txt dosyasına manuel olarak eklemenize gerek yoktur.

SimpleXML PHP Uzantısı Gerekli

SimpleXML PHP uzantısını kurmak için web barındırıcıları gerekli olacaktır.

WordPress site haritası SimpleXML PHP uzantısını gerektirecektir.

Site haritası onsuz çalışmayacaktır.

WordPress yayıncılarını barındıran her web barındırıcısının bu PHP uzantısını yüklemeyi düşünmesi gerekecektir.

WordPress'e göre:

"Site haritalarını ön uçta oluşturmak, SimpleXML PHP uzantısını gerektirir. Bu uzantı mevcut değilse, site haritası yerine bir hata mesajı görüntülenecektir. HTTP durum kodu 501 ("Uygulanmadı") buna göre gönderilecektir. "

Barındırma Sağlayıcıları SimpleXML'yi Destekliyor mu?

WordPress , bunun zaten entegre edilip edilmediğini görmek için hosting topluluğundan SimpleXML PHP uzantısı ile ilgili geri bildirim istedi .

Bu PHP uzantısının entegre edilmemesi, WordPress site haritası işlevselliğinin başarısız olmasına neden olur.

GoDaddy, IONOS (eski adıyla 1and1) ve diğer ana bilgisayarlar, paylaşılan ana bilgisayar ortamları da dahil olmak üzere sunucularına zaten uygulanmış yanıtını verdiler.

IONOS'taki bir çalışan yanıt verdi:

“IONOS tarafında SimpleXML, tüm Linux ve WordPress SharedHosting tarifelerinde ve ayrıca PHP topluluğu tarafından desteklenen sürümlere sahip Managed Linux Sunucularında kalıcı olarak mevcuttur (7.2 / 7.3 / 7.4).

SimpleXML, yeni WP Pro ürünümüz için de mevcuttur. "

GoDaddy'den biri yanıt verdi:

"Sadece herkesi güncellemek için:

İnsanlarla görüştüm ve SimpleXML'in GoDaddy hizmetlerinde yaygın olarak kullanılabildiğini duydum. Geri bildirim, bunu site haritaları özelliği için bir gereksinim haline getirmenin makul göründüğü yönünde. "

WordPress Site Haritalarını Özelleştirme

WordPress, üçüncü tarafların WordPress ile sağlanan temel site haritası özelliklerine daha fazla özellik eklemesi için bir yol sağlar. Başka bir deyişle, site haritası işlevselliği eklenti dostu olacaktır.

WordPress, etiketler için site haritası oluşturmayı kaldırmak gibi site haritasının belirli bölümlerini kaldırabilen filtreler sağlar.

Ayrıca, belirli gönderileri hariç tutmak gibi şeyler yapacak filtreler de olacaktır (örneğin, indekslenmemiş gönderiler).

Bu, elle düzenlenebilen bir şeydir, ancak eklentilerin, kodu düzenlemenin aksine bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) aracılığıyla daha kolay başa çıkmak için yüzeye çıkacağından şüpheleniyorum.

WordPress Site Haritası Modern Site Haritası İşlevselliğinden Yoksun

WordPress 5.5 site haritası uygulamasındaki kayda değer bir boşluk, resimler, videolar veya Google haber site haritaları için site haritaları oluşturmamasıdır.

Resimler için bir site haritası çok önemlidir.

Diğerleri için, Google Haberler site haritası neredeyse nefes almak için hava kadar önemlidir.

Bazıları, bu türden site haritalarının eksik olmasını hayal kırıklığı yaratabilir ve bu ihmali kritik bir başarısızlık olarak yorumlayabilir.

WordPress duyurusuna verilen yanıtlardan biri hayal kırıklığını yansıtıyordu: 

"Katkıda bulunanlara ve bunu inşa etmeye yardım eden herkese son derece saygı duyuyorum ve gerçekten küçümseyici görünmek istemiyorum, ancak WordPress buradaki partiye çok geç kalmış gibi.

Bu şeyler onlarca yıldır ortalıkta.

… Neden bu (kısmi) özelliği çekirdeğe koymaya ihtiyaç duyulsun? Eklenti ve tema geliştiricileri, şu anda onu etkinleştiren herhangi bir eklenti aracılığıyla yıllardır mümkün olana yaklaşmadığı için muhtemelen devre dışı bırakacaktır. "

Bir SEO eklentisiyle ilişkili bir kişi şunları söyledi: 

"Bu yerel site haritasını otomatik olarak devre dışı bırakacak bir SEO eklentiniz yoksa, siteleriniz için büyük bir felaket olacaktır."

WordPress topluluğunun başka bir üyesi, yeni XML site haritası için destek sundu.

Bir site haritası için yerel desteğin neden önemli olduğunu açıkladı: 

"Kullanıcılar bazen soruyor, site haritası gibi temel bir şey için neden (büyük) bir eklenti eklemem gerekiyor? Eh, şimdi bir cevapları var, şu andan itibaren cevap hayır, sen yok. "

WordPress 5.5 XML Site Haritası Faydalı Olacak mı?

WordPress'in çekirdeğine entegre edilmiş bir WordPress site haritası, genişletilebilirlik yerleşik olduğu için faydalı olacaktır.

Bu, üçüncü taraf eklenti üreticilerinin WP 5.5 XML site haritasının temel işlevlerinin üzerine yenilik yapabileceği anlamına gelir.

Yerel bir WordPress site haritası, eklenti sayısını minimumda tutmak isteyen yayıncılar için de faydalı olacaktır.

WordPress site haritası işlevselliğini genişletmek için özel bir site haritası eklentisi kurmak, ihtiyaç duymadıkları çan ve ıslık içeren bir SEO eklentisi kurmaktan daha çekici olabilir.

Yine de, yaklaşan WordPress 5.5 XML site haritası işlevselliğinin 2020'de gerekli olan kullanışlılık düzeylerine ulaşmakta yetersiz kaldığı söylenebilir.

Genel Olarak WordPress 5.5 Site Haritası Hakkında Haberler Olumlu

Eksik görsel site haritası işlevi, bunun bir site haritasının önemli ve temel bir parçası olduğunu anlayan birçok yayıncı için bir anlaşma olabilir.

Yine de bu şikayet, üçüncü taraf bir eklenti üreticisinin bu işlevi WordPress'e ekleyebilmesi ve site haritalarını mevcut eklentilerin izin verdiğinden daha özelleştirilebilir olacak şekilde genişletmesi gerçeğiyle hafifletiliyor.

Genel olarak, bir site haritasının WordPress 5.5'e entegrasyonu olumlu bir gelişme gibi görünüyor.

 

KAYNAK: SEJ