WordPress Astra Temasını Askıya Aldı - 1 Milyon Kullanıcıyı Etkiliyor

WordPress Astra Temasını Askıya Aldı - 1 Milyon Kullanıcıyı Etkiliyor

WordPress, bağlı kuruluş bağlantılarındaki yasakları ihlal ettiği için Astra temasını beş hafta süreyle askıya aldı. Tema yayıncıları, temanın bağlı kuruluş bağlantıları eklediğini reddetti.

Bir milyondan fazla kullanıcısı olan popüler WordPress teması Astra, beş hafta süreyle askıya alındı. Ceza, temalara bağlı kuruluş bağlantılarının eklenmesine yönelik WordPress yasaklarının ihlal edildiği iddialarına yanıt olarak veriliyor.

Güncelleme 08/10/2020: Astra Tema Askıya Alma

Astra WP Teması, WordPress Deposuna geri döndü.

Sanki askıya alınmış gibi görünüyor. Şu anda Astra WP temasının durumunun ne olduğu konusunda henüz resmi bir kelime yok.

Astra Teması WordPress Deposundan Kaldırıldı

Resmi Astra teması WordPress sayfasının bağlantısını takip etmek, temanın WordPress'te bulunmadığını gösterir.

Astra temasını bulmak için WordPress'teki arama işlevini kullanmak sıfır sonuç gösterir. Astra teması, WordPress.org'dan tamamen kaldırılmıştır.

WordPress tema deposunda Astra teması araması sıfır sonuç gösteriyor. Yalnızca benzer bir ada sahip ilgisiz bir tema görünür.

Astra Ortaklık Bağlantıları?

Bağlı kuruluş bağlantısı, bir kişinin veya kuruluşun Astra gibi bir ürün önermekten kazanç sağlamasına olanak tanır.

Astra ücretsiz bir temadır. Yine de birçok ücretsiz WordPress eklentisi ve teması gibi, sıradan bir blog yazarının aksine profesyonel yayıncılar için uygun olan ek işlevler içeren premium sürümler de sağlarlar.

Resmi WordPress Duyurusu

TRT Messenger'ın (Tema İnceleme Ekibi Botu) resmi WordPress duyurusu, 7 Ağustos 2020'de askıya alındığını duyurdu.

Bağlı kuruluş bağlantılarına izin vermeme gerekliliği bir buçuk yıl önce yürürlüğe girdi. WordPress, resmi Slack kanallarının yanı sıra bloglarında haftalarca tartışmalar yaptı.

WordPress'e göre, Brainstorm Force'un ileri düzey uyarıları vardı.

Resmi WordPress bildirimi:

“18 ay önce temanıza bağlı kuruluş bağlantıları eklemeye başladınız.

… Buna karşı şu şartımız var :
Temaların bağlı kuruluş URL'lerine veya bağlantılarına sahip olmasına izin verilmez.

Bu gereksinimi, özellikle bu tür bir sorun için 18 aydan fazla bir süre önce ekledik.

Ayrıca diğer tema yazarlarından bu tür bağlantıları temalarından kaldırmalarını istedik ve bu konuyu Slack ve blog'da haftalarca tartıştık.

Böyle bir şeyi nasıl özleyebileceğinizi anlamıyoruz ve aynı zamanda ilk kez gelip size temanızla ilgili bir sorun olduğunu söylememiz gerekmiyor.

Bu nedenle, temanız önümüzdeki 5 hafta boyunca (11 Eylül 2020'ye kadar) askıya alınacak. "

Beyin Fırtınası Gücü Astra Teması Yanıtı

Astra temasının yayıncıları Brainstorm Force, temanın kendisine bağlı kuruluş bağlantıları eklemediklerini söyledi.

Bu nedenle, temanın kendisinde bağlı kuruluş bağlantısı olmadığı için, temanın teknik olarak WordPress kurallarına uygun olduğunu iddia ettiler.

Brainstorm Force, Astra temasının bir yönlendirme kodunu geçirmek için üçüncü taraf eklentileri kullandığını kabul etti.

Bunu şöyle açıkladılar:

"Ancak, yalnızca tavsiye kodumuzu ilettiğimiz üçüncü taraf eklentilerinde bulunan filtreleri kullandığımızı kabul ediyoruz.

Ancak aynı zamanda, gereksinime göre herhangi bir bağlı kuruluş bağlantısı veya herhangi bir şekilde EKLEMİYORUZ.

Yönlendirme filtresini kullanmanın gereksinime aykırı olup olmadığından emin değiliz. Ancak öyleyse, hemen kaldırıp yeni sürümü göndermekten memnuniyet duyarız. "

Astra Teması Bağlı Kuruluş Bağlantılarını Enjekte Etti mi?

Beyin Fırtınası Gücü, bağlı kuruluş kodu eklemedikleri konusunda açıktı. Yalnızca üçüncü taraf eklentileri aracılığıyla "yönlendirme kodları" eklediklerini söylediler.

WordPress duyuruda, popüler LinkShare / Rakuten bağlı kuruluş ağından bağlantılar gösteren Astra Teması içindeki koda bağlantı verdi.

Astra Theme Suspension Yayında

Temanın askıya alınması yayında. Tema artık WordPress tema deposundan indirilemez.

Bu, 1 milyondan fazla Astra tema kullanıcısının temalarını WordPress aracılığıyla beş hafta boyunca güncelleyemeyeceği anlamına geliyor.

Astra, satış ortağı referans kodlarını kaldıran bir güncelleme yayınladığını duyurdu. Bu yeni sürümün WordPress kurallarına uygun olduğunu söylüyorlar.

Ancak güncellemenin doğrudan Astra'dan veya GitHub deposundan indirilmesi gerekir .

WordPress, popüler Astra temasını resmi olarak askıya aldı. Beyin Fırtınası Gücü, askıya alınmanın kaldırılmasını istedi. WordPress'in askıya alınmadan önce sorunu nasıl çözmeye çalıştığı göz önüne alındığında, Astra'nın beş haftalık askıya alma süresi sona erene kadar geri yüklenmesi olası görünmüyor.

 

KAYNAK: SEJ