Wordpress Smtp Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress İle İlgili SMTP Ayarlarından bahsediyoruz.

Wordpress Smtp Ayarları Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte onlarca farklı internet sitesi farklı amaçlar için kullanıcıların hizmetine açılmıştır. WordPress gelişmiş altyapısı ile bütün kullanıcılara daha kolay bir internet sitesi yönetmeleri adına gelişmiş fonksiyonlu ayaları ile karşımıza gelmektedir. Şuanda ticaret ve kişisel internet sitelerinin genellikle kullanmış oldukları site altyapıları WordPress tabanlı internet siteleridir. WordPress kullanıcılara ücretsiz olacak şekilde yüzlerce farklı hizmet sunmaktadır. WordPress eklentilerini sitenize kurduğunuzda artık kendinize internet üzerinden bir tane tema edinebilirsiniz. Bundan sonraki aşama site üzerinde bulunmakta olan ayarları düzeltmek olacaktır. Bizlerde WordPress kullanmakta olan kullanıcılara yardımcı olabilmek için aşağıdaki yazımızda Smtp ayarlarının nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

 

WordPress siteniz üzerinden farklı mail pluginlerini ve Contact Form7 gibi eklentileri kullanabilmeniz için SMTP mail ayarlarını düzenli bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Şimdi sıfırdan sizlere bu ayarlamalarınızı nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgi vermeye çalışalım. Öncelikle bu ayarları internet sitenizin üzerinden gerçekleştirebilmeniz için WP-Mail-SMTP pluginini indirmeniz gerekiyor. Bu eklentiyi indirdikten sonra yapmanız gereken birkaç ayarlamalarınız daha gerekiyor. Plugin eklentisini indirdikten sonra “Eklentiler” menüsüne gelerek WP-Mail-SMTP Pluginini bularak “Settings” ayarlarına girmeniz lazım. Settings ayarlarına tıkladıktan sonra karşınıza gelecek ekranda Advanced E-Mail Options ve SMTP Options olacak şekilde 2 tane bölüm ile karşılaşacaksınız. Ardından From Email adresine kendi mail adresinizi yazarak From Name bölümüne de sitenizin ismini yazarak buradaki gerekli ayarları tamamlamak üzere kaydediyoruz.

WordPress SMTP Options Ayarları

Önceki karşınıza çıkmış olan menü üzerindeki ayarlamaları yaptıktan sonra ikinci adım olan SMTP Options ayarlarına tıklayarak buradaki bizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Öncelikle SMTP Host yazan kısma mail.siteadresiniz.com olacak şekilde dolduruyoruz. Ardından SMTP Port kısmına da hizmet almakta olduğunuz port numarasını giriyorsunuz. Genellikle 587 olarak geçmektedir. Encryption seçeneklerinde de en üstte bulunmakta olan NO encryption seçeneğini işaretliyoruz. Daha sonra aşağıda sizlerden istenmekte olan bilgileri de eksiksiz bir şekilde girdikten sonra Sen a Test Email bölümü üzerinden kendinize mail testi gönderebilirsiniz. Posta kutunuza mail mesajınız iletildikten sonra ayarlamaları düzgün bir şekilde yapmışsınız demektir. Ayarlamalarda sıkıntı ile karşılaştığınızda tekrardan sizlere sunmuş olduğumuz ayarları gözden geçirmeniz gerekiyor.

 

kaynak : pentayazilim