Wordpress Spamlar Nasıl Durdurulur?

İnternette çok aktif olsaydın, öyle ya da böyle, spamlarla ilgili biraz tecrüben olurdu. Spamlar internetin yabani otları gibidir, ancak çok daha can sıkıcı olmaları ve çoğu zaman sizin ve cihazınız için güvensiz olabilecek verileri taşır.

Wordpress Spamlar Nasıl Durdurulur?

Spam Nedir?

İnternet'i kullanırken cihazınızda sıklıkla açılan reklam afişlerine aşina mısınız? Bunlar Spams. Bunlar, araştırdığınız veya aradığınız şeyle ilgili olmayan veya gerekli olmayan bilgi veya reklamlardır. İstenmeyen e-postalar, profesyonel spam göndericilerden ortalığı kasıp kavurmak için, daha fazla etkileşim almaya çalışan yetişkinler tarafından paylaşılabilir. Hatta bazen, kullanıcıların gönderileriyle daha fazla etkileşim kurmak için duvarlarına gönderi yaptıkları bile bildirildi!

Pek çok kişinin düşündüğünün aksine, spamler genel etkileşime zarar verir.

 

Spam, WordPress Deneyiminizi Nasıl Etkiler?

Aslında, spamler WordPress'te eskiden olduğu gibi değil.

Eskiden, her yorum, gönderi ve yazıda böceklerin kaynadığını hissederlerdi. Hatta gelen kutunuzda görünebilirler ve endişelenmeniz gereken bir şey olduğunu söylediğimizde bize güvenebilirler. Önemli ölçüde engellenmiştir, ancak yine de yorum bölümlerinize girmenin bir yolunu buluyorlar.
 

Bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar en çok spam göndermeyi kullanır ve WordPress gibi çok dikkatli platformları hedef alırlar. "Web sitemizi kullanarak 2 gün içinde para kazanmanızı" söyleyen bir açılır pencere görebilirsiniz. Bu engelleyiciler ve sülükler, sizin için güvenli olmayan ve WordPress topluluğuna zarar veren işler ve katılımlar sunar.
 

Spamler, reklamlarınızla etkileşimi etkiler. WordPress sitenizi Joel House SEO Gold Coast gibi ajanslarla etkili bir şekilde optimize ettiğinizi hayal edin, ardından tüm bu çabanın aşırı spam ile mahvolduğunu hayal edin . Sayfanızı ziyaret eden kişiler spamler nedeniyle ilgisiz kalacağından etkileşimleriniz azalır. Bu spamler, bilgisayarınıza diğer zararlı materyallerin ve maddelerin yanı sıra virüsler de taşıyabilir. Şimdi neden endişelendiğimizi anladın mı? Senin de endişelenmen en iyisi.
 

Gönderilerinizin profesyonelce görünmemesini sağlarlar. Birden çok bağlantı, özellikle gönderinizle ilgili olmayanlar, yasal ziyaretçilerin WordPress'teki gönderilerinizi nasıl görüntülediğini etkileyebilir. Profesyonel olmadığı için ortaya çıkıyor ve bunun sonucunda birçok kullanıcı yorum bölümünüzden uzak duracak.
 

Neyse ki WordPress, sahip olduğunuz spam sayısını kontrol etmenin ve hatta durdurmanın birkaç yolunu buldu.

 

  • Denetlenen Yorumları Kullanma

Bu, yayınınızdaki katılımınızı ve yorumlarınızı azaltabilirse de, çeşitli bağlantılara yönelik spam olan yüzlerce yorum yapmaktan daha iyidir. Uygulama, oluşturucunun ve posterin geri bildirimi değiştirmesine ve kontrol etmesine olanak tanıyan yerleşik bir özelliğe sahiptir. Filtreler yerleştirilebilir, küfürler kaldırılabilir ve gönderinizdeki herhangi bir bağlantıya izin vermeyen üçüncü bir seçenek yerleştirilebilir.
 

 Bunu yapmak için ayarlara gidin ve bunu eyleme geçirmenize izin veren özelliği arayın. Spamler oldukça sık olmasına rağmen, her gönderide görünmez, bu yüzden kendinizi vurmamaya dikkat edin.
 

  • Her Yanıtta E-posta İste

Bu özellik uygulandığında, yayınınıza yorum göndermek isteyen tüm kullanıcıların, çoğunlukla E-postalarını bırakmalarını gerektiren bir mini form doldurmalarını gerektirecektir. Tembel spam yapanların çoğu bunu bir caydırıcı olarak görür ve sitenizden kaçar. Bu özellik aynı zamanda dolandırıcıları ve bilgisayar korsanlarını yayınınızdan, sayfanızdan veya reklamınızdan önlemenize yardımcı olur. Daha önce bahsedilen öneri gibi, sahip olduğunuz etkileşim sayısını önemli ölçüde azaltır, ancak yorumları sıralamaya başlamanız gerekmez. Anlamsız olanlardan daha az anlamlı olanlara sahip olmak daha iyidir.
 

  • Kara Listenizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Düşündüğümüz kadar zeki olduğunuzu düşündüğümüz kadar, bu spam gönderenlerin çoğunun sizi bir avuç web sitesine yönlendiren spam gönderdiğini fark ettiğinizden eminim. Bazen, iptal etmeye çalışmak bile işe yaramazsa, siteden siteye yönlendirilirsiniz.
 

  • Captcha'yı kullanın

Spam yorumlar ve mesajlar söz konusu olduğunda, bunların çoğu otomatiktir ve mümkün olduğunca çok tıklama çalmak için milyonlarca sitede görünmelerine olanak tanır. Captcha'yı yalnızca insanların çözebileceği basit bir bulmaca görüntüsüyle yükleyerek, gönderilerinize birden fazla mesaj ve yorum göndermeye programlanmış çocukların yolunu engelleyeceksiniz. Ancak, bu yöntem istenmeyen posta gönderenlerin geri bildirim göndermesini engellemez, ancak sayfanızdaki yorumların sayısını azaltır.
 

Bununla mücadele etmek için, bu spamler tarafından kullanılan yaygın kelimeleri, cümleleri ve diğer kelimeleri engelleyin. Ayarlara gidin ve kara listenizi güncelleyin. Bu sıkıcı olurdu; ancak, her gün yeni spamler ortaya çıkmaya devam ettiğinden, birkaç günde bir listenize birkaç rötuş yapılması gerekir.
 

  • Bir anti-spam WordPress eklentisi kurun.

Anti-spam eklentileri, WordPress'te spam'ı önlemenin aşağı yukarı en etkili yoludur. Sadece spamleri durdurmakla kalmazlar, aynı zamanda gerçek yorumları sizin için kötü olanlardan ayırırlar.
 

Akismet ve Anti-spam bee gibi anti-spam eklentileri, spam yorumlarından gelen gerçek yorumları tanıyan güncel bir veritabanına bağlıdır. Diğer listelenen seçeneklere kıyasla istenmeyen yorumları durdurmanın daha birçok doğal yöntemi vardır. Çoğu eklenti, kısıtlamalarınız konusunda olabildiğince esnek olmanızı sağlayan özelleştirilebilir özelliklerle birlikte gelir.
 

Bunların hiçbiri sizin için işe yaramazsa, WordPress, gönderilerinizdeki yorumları tamamen devre dışı bırakmanıza ve yorum bölümünüzdeki bağlantıları yasaklamanıza olanak tanır.
 

Sonuç

İstenmeyen e-postalar internet için bir rahatsızlıktır ve internetin gelişmesinden bu yana bir süredir ortalıkta dolaşmaktadır. Bu yeni güvenlik önlemleri nedeniyle, WordPress'teki spamlar muazzam miktarda azaldı. Sitenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak, WordPress deneyiminizi geliştirmek için bu makaledeki yöntemlerden herhangi birini seçebilirsiniz. Sadece birkaç adım ve ipucu ile gönderilerinizin, yorumlarınızın ve etkileşimlerin ustası olma yolunda ilerliyorsunuz.

 

Kaynak: HostReview