WP Rig Starter Theme Projesi Yeni Bakımcılar Arıyor

Geçtiğimiz birkaç yıl önce Morten Rand-Hendriksen , WordPress için WP Rig projesini başlattı . Amaç, tema geliştirme topluluğuna modern bir başlangıç ​​teması getirmek ve süreci inşa etmekti . Şimdi, o ve bulunan ekip projeyi devam ettirecek yeni birini bulmayı umuyor. Her kim seçilirse, tasarımın doğrudan iyeliğini kazanacaktır.

WP Rig Starter Theme Projesi Yeni Bakımcılar Arıyor

 

Rand-Hendriksen, 21 Ağustos Cuma günü saat 8: 00'de (PST) bir Zoom toplantısına ev sahipliği yapacak . Toplantının, Soru-Cevap oturumu için olası ek 30 dakika ile 30 dakika sürmesi planlanmaktadır. WP Rig blogunu bu haftaki toplantının formatı ve gündemiyle güncelleyecek . WP Rig'in geleceği ile ilgilenen herkes katılabilir.

Rand-Hendriksen, "İdeal aday, projeyi sürdürmek için ilgi, zaman ve gayreti olan biri" dedi. "Geleceğin sahiplerinin, bakımcılarının, meslektaşlarının vb., Rolleri, sorumlulukları, yetkileri ve isterseniz" merdiveni nasıl tırmanılacağını "ana biçimde belirten mütemekkin yönetim modeline bağlı kalmaları beklenecektir ."

Dizginleri eline almadan önce, adaylar Rand-Hendriksen ve projenin diğer mirasçıları ile görüşecek. Amaç, devir tesliminin lojistiğini çözmektir.

 

 

Tam Site Düzenlemenin Keşfedilmemiş Geleceği

WP Rig projesini kim üstlenirse, tam site düzenlemesinin büyük bilinmeyenini keşfedebilecek bir konumda olacaktır. Özelliğin erken bir sürümünün bu yılın sonunda WordPress 5.6'ya gelmesi bekleniyor. Bu, projenin elden geçirilmesi ve başlangıçta öngörülenden tamamen yeni bir yöne alınması anlamına gelebilir. Uzun bir emirdir ve önümüzdeki aylarda büyük değişikliklere ayak uydurabilecek zamanı ve yeteneği olan birini gerektirir.

Rand-Hendriksen ve ekibi , içerik alanının dışındaki blokları keşfeden orijinal WP Rig temasının bir varyantı olan Blok Alanları ve WP Rig Blockade ile bazı deneysel çalışmalar yaptı . Ancak, depolar geçen bir buçuk yılda çok az iş gördü. Rand-Hendriksen, WP Rig'in 2.0 versiyonunu yayınlarken bu projelerden herhangi birinin hayata geçtiğini göremeyecek kadar kapıldıklarını söyledi.

"WordPress topluluğu her yerde engellerin ne anlama geldiğini keşfetmeye başladığında , herkesin aynı dili konuşması ve aynı araçları kullanması için bu birleştirici temele başlamak her zamankinden daha önemli" dedi. "Uzaklaşmak zorunda kaldığımda, en derin pişmanlığım buydu: Platformun bu sonraki evrimini şekillendirmenin bir parçası olmayacaktım ve topluluğun bu birleştirici temeli geliştirmesine yardımcı olamayacaktım."

Rand-Hendriksen, tam site düzenlemesinin yalnızca mevcut tema geliştirme topluluğunun katılımıyla başarılı olacağına inanıyor. Bu geliştiricilerin aktif katılımı olmadan, tam site düzenleme, topluluğu geleneksel ve modern temalara ayırabilir.

“Riske atılan çok para var ve birçok geliştirici derinden yatırım yaptı ve temaların statükosuna finansal olarak bağlı” dedi. Onları dahil etmek ve temaların geleceğini keşfetmek için, başlangıç ​​için birleşik bir temelin olması gerekiyor ve bu, modern kodu, araçları ve standartları tanıtmak için uygun bir zamandır. WP Rig, bu proje için bir katalizör olabilir ve aynı zamanda böyle bir projenin inşa edildiği temel olabilir. Açık kaynak evanjelistlerinin her zaman söylediği nedir? "Kararlar, ortaya çıkanlar tarafından verilir." Bu sadece ortaya çıkmak için değil, aynı zamanda topluluğu aktif bir şekilde işbirliğine dayalı bir geleceğe yönlendirmek için bir fırsat. "

WP Rig'in yeni sahiplerinin, WordPress projesinin başını çeken sorulardan birini yanıtlayabilecek durumda olacağını düşünüyor: Tam site düzenleme neye benzemeli?

Rand-Hendriksen, "Proje yeni sahiplere ve bakımcılara teslim edildiğinde, proje onların projesi olur" dedi. Bu, topluluk için manidar ve değerli olduğunu düşündükleri yöne gidebilecekleri anlamına geliyor. Bu gerçek bir devir: biz, eski geliştiriciler olarak, WP Rig'in gelecekte ne olması gerektiğine ilişkin görüşümüzü yeni sahiplere ve bakımcılara empoze etmiyoruz. Bilgimizi ve vizyonumuzu aktaracağız ve WP Rig ekibinin yeni neslinin geleceğe kendi yollarını koymasına izin vereceğiz. "

İdeal olarak, resmi WordPress Temalar Ekibi, WP Rig projesini veya en azından bir başlangıç ​​temasının kendi versiyonunu alacaktır. Ancak ekip bunu gerçekleştirecek kaynaklardan yoksundur. Temalar Ekibi temsilcisi William Patton'a göre, bazı üyeler ilgileniyor ancak şu anda kimsenin katkıda bulunacak zamanı yok.

Rand-Hendriksen, “TRT projeyi benimsemek isterse, diğer tüm ilgili tarafların önüne geçer” dedi. "WP Rig'in amacı her zaman projeyi daha büyük WordPress Açık Kaynak projesine bağışlamaktı ve TRT, anahtarları teslim etmek için ideal grup olurdu."

 

 

Modern Takımlama

WP Rig, geçmiş yılların başlangıç ​​temalarından çok daha gelişmiş. Ancak yalnız değil. WordPress geliştirme topluluğunda bulunan birçok başlangıç ​​temasından birçoğu, bir "resmi" ye en yakın şey olan Alt Çizgiler (_s) gibi daha önceki projelerin parçası olmayan modern derleme sistemleri ve araçları dahil etmeye devam etti. WordPress'in gördüğü başlangıç ​​tema projesi.

"WP Rig fikrini ilk ortaya attığımda, bunun nedeni yıllarca _s kullanarak sıfırdan temalar oluşturmak için çok popüler bir LinkedIn Learning (eski adıyla Lynda.com) kursunu sürdürüyordum ve _ler ve WP temalarını fark ettim. Rand-Hendriksen, genel olarak web geliştirme genel eğilimlerinin çok daha gerisinde kalıyordu ”dedi. “WordPress temaları, büyük ölçüde 2012'ymiş gibi inşa ediliyor, 2020 değil ve web geliştirme alanındaki en önemli gelişmelerin çoğu genellikle tema geliştirmede kullanılmıyor. Proje kişisel deneyimden bir takıma dönüşürken, sıfırdan başlamaya karar verdik ve 'Birisi bugünün araçları ve en iyi uygulamalarıyla 2018'de bugün bir tema oluştursa, bu nasıl görünürdü? ' Sonuç, tema geliştirmeyi kolaylaştırmak için modern yapı süreçlerini ve araçları kullanan bir tema oluşturma aracıdır. Evet, standart başlangıç ​​temalarına hiç benzemiyor, ancak söylediğim gibi standart başlangıç ​​temaları 2012'deki web'e benziyor. "

WordPress topluluğunda, web geliştirmenin HTML, CSS ve giriş seviyesi PHP'nin temellerini anlama köklerinden çok uzağa kaydığına dair hala bazı görüşler var. Modern dünyada WordPress temaları oluşturmak için bu basit temellerin yeterli olduğu noktayı geçtik mi?

"Yeni başlayanlar için bunu anlamak daha mı zor?" diye sordu Rand-Hendriksen. “Tema oluşturmanın eski güzel yolu dışında herhangi bir şeyin 'daha zor' olduğu varsayımından başlarsanız, o zaman evet, kesinlikle. WordPress temalarının birçok kişinin web geliştirme ile ilgili ilk uygulamalı deneyimi olması ve WordPress'in insanları mevcut ve ileri görüşlü web araçlarına tanıtma sorumluluğuna sahip olması perspektifinden başlarsanız, cevabın hayır olduğunu düşünüyorum. "

Rand-Hendriksen, WP Rig'in modern tema geliştirmenin birçok bölümünü çok daha kolaylaştırdığını ve daha karmaşık parçaların kapsamlı bir şekilde belgelendiğini söylüyor. Performans iyileştirmelerinden modern JavaScript'e ve nesne yönelimli PHP'ye kadar, tema, eski hat tema geliştiricilerinin er ya da geç kavramaya başlaması gerekebilecek çok çeşitli uygulamaları kapsar. "Çoğu standart tema geliştirme için, WP Rig diğer herhangi bir geliştirme aracı kadar kolay" dedi. "Bu, WordPress temalarının normalde işleri nasıl yaptığından farklıdır. Benim açımdan bu sadece iyi değil, aynı zamanda WordPress temaları web'in geri kalanıyla güncel kalmak istiyorsa gerekli. "

WP Rig ayrıca tema yazarlarına kutudan çıkar çıkmaz erişilebilirlik sağlar. Rand-Hendriksen uzun zamandır temalarda erişilebilirlik standartlarını zorlamanın vokal bir destekçisidir, bu nedenle öncülük ettiği başlangıç ​​noktasının, erişilebilirlikle birlikte gelişime yaklaşması mantıklıdır.

Rand-Hendriksen, "15 yılı aşkın süredir temalar geliştirdim ve on yıldan fazla bir süredir tema geliştirmeyi öğrettim," dedi. "Tema geliştirmenin en önemli engellerinden biri, başlangıç ​​için resmi bir birleşik aracın olmamasıdır. Bu role bir süre hizmet etti, ancak şu anda kötü bir şekilde korunuyor, geliştirmede yavaş ve standartlar ve modern aletler söz konusu olduğunda önemli ölçüde geride kalıyor. WordPress'in uzun zamandır sahip olduğu 'tepki uygulaması oluştur' benzeri bir şeye ihtiyacı var. WP Rig, böyle bir proje için bir temel veya ilham kaynağı olarak hizmet etmek üzere oluşturuldu: insanlara çalışmak için birleşik bir yer sağlamak için resmi bir başlangıç ​​teması ve inşa süreci ve topluluğun geri dönüşüne katkıda bulunmak ve iyileştirmek için birleşik bir temel sağlamak için oluşturuldu. birlikte yukarı kaldırın. "

 

Kaynak : Wordpress Tavern